Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Bir Strateji Uygulamak Gerekir

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Bir Strateji Uygulamak Gerekir
Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Bir Strateji Uygulamak Gerekir

Elif YILMAZ,
Editör

2022-08-01
1Okunma

Dijital pazarlama, bir içeriğin dijital medya kanalları (web siteleri, açılış sayfaları, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar) aracılığıyla oluşturulması ve dağıtılması, bu içeriğin ücretli ve ücretsiz dijital kanallarda çeşitli stratejiler kullanılarak tanıtılması anlamına gelir.

SEO, SEM, tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, içerik sendikasyonu, sosyal medya, e-posta, metin ve daha fazlasını içeren bir pazarlama modelidir.

Dijital pazarlama stratejisi nedir ve neden gereklidir?

Dijital pazarlama stratejileri, pazarlamacıların hedefleri tanımlamasına, bir kitleyi hedeflemesine ve bu kitleye en iyi sekilde ulasmak için, bir dijital pazarlama planı geliştirmesine yardımcı olur. Bu stratejiler, belirli bir kampanya veya program için yön ve sonuçlarının değerlendirilmesine olanak sağlar. Günümüzde artık hersey dijitalleşme yolunda ilerlemektedir, ve dijital pazarlama, şirketlerin müşterilerle iletişim kurma ve müşterilere değer sağlama seklini temelden degiştirerek işin neredeyse her yönüne entegre edilmiş bir sistemdir. Dolayısıyla, işletmeniz giderek büyüyen, küresel bir çevrimiçi pazarda bir dijital pazarlama stratejisi uygulayamıyor ve yürüyemiyorsa, rekabet edemezsiniz.

Dijital pazarlama kanalları - Kanallar arası bir strateji
Çapraz kanal pazarlama , çok kanallı pazarlama , çapraz veya çok kanallı pazarlamayı tercih ettiğiniz diyelim, her dijital kanalda ve herhangi bir cihazda müşterinizle veya potansiyel müşteri olabilecek kitlenizle etkileşim kurmakla bire bir ilgilidir. E-posta dan sosyal ağlara ve dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar arasında  günümüzün tüketicileri sorunsuz bir şekilde hareket ediyor, sizden kusursuz bir entegre deneyim sunarak onların yanında olmanızı bekliyor. Başarılı bir kanallar arası pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olmak için, en yaygın kullanılan dijital pazarlama kanallarının ayrıntılı açıklamaları burada bulabilirsiniz:dijital pazarlama nedir dijital pazarlama ajansları istanbul

E-posta pazarlama


E-posta pazarlama kullandığı dijital pazarlama en eski ve en bilinen modellerinden biridir, B2B ve B2C e-ticaret site sahipleri, E-posta pazarlama ile, eski müşteri arşivine yeniden temas ederek, yeniden ürün ve hizmetlerini pazarlamış olurlar, potansiyel müşterileriniz tercihlerini anlamak için bunları sınıflandırır ve nihayetinde onları e-posta listenize eklemek için izin alırsınız. E-posta pazarlaması kısmen sanat ve kısmen bilimdir. E-postalarınız ve dijital varlıklarımız çekici ve ilgi çekici olmalıdır, ancak çok fazla e-posta göndermekle yeterince göndermemek arasında bir denge olması gerekir.

Video Pazarlama

Video, mevcut en güçlü dijital pazarlama kanallarından biridir. Insanlar videoyu daha çok sever. Eğlenmek ve araştırmak için değişik videolar izliyorlar ve videolar paylaşıyorlar. YouTube , aylık iki milyardan fazla giriş yapan izleyicisi olduğunu bildirdi. Hem B2B alıcıları hem de B2C tüketicileri video sayesinde satın alma kararları vermektedir. Video pazarlama, marka bilinirliği artırır, dijital trafik oluşturur ve dönüşüm oranlarını yükseltir. Blog içerisine gömülü videolar, yıllardır hem B2B hem de B2C içerik pazarlama stratejilerinin temel taşı olmuştur. Video paylaşmak, içeriğinize daha fazla göz atmanın anahtarıdır. Bu nedenle YouTube gibi üçüncü taraf sitelerden yararlanmak ve web sitenizde ve sosyal medya kanallarımızda videoların tanıtımını yapmak isteyeceksiniz. Videolarınızda etkili olarak kitlenizi videolarınızı paylaşmaya teşvik edin. Videolarınızı kısa ve öz tutun. Dikkat süreleri kısadır, bu nedenle, en doğrusu içeriği ilgi çekici bir şekilde sunmaktir.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya, belirli bir hedef kitleye ulaşmanın ve doğrudan potansiyel müşteriler edinmenin en etkili araçlarından biridir. Aynı zamanda çözüm ortakları ile baglantı kurmanın harika bir yoludur. Hangi sosyal medya platformlarını kullanacağınız, kimi hedeflemek istediğinize bağlıdır. Facebook hala dünyanın en büyük sosyal medya platformu. Twitter, B2B alıcıları arasinda hala popüler. Instagram Y kuşağı ve Z kuşağı tüketicileri arasında inanılmaz derecede popülerdir ve Linkedin, satın alma döngüsünün ilk aşamalarında B2B alıcıları ile bağlantı kurmak için harika bir yerdir. 

Her sosyal medya platformunda farklı içerik türleri bulunur, ancak hepsi çok video/resim odaklıdır. Dolayısıyla içerik oluştururken, onu sosyal medya aracılığıyla nasıl dağıtmak istediğinizi daima aklınızda bulundurun ve buna göre ayarlayın. Farklı platformlar ortaya çıkmaya devam edecek, bu nedenle pazarlamacılar her platformdan en iyi şekilde yararlanmak için dijital pazarlama taktiklerini sürekli olarak uyarlamasıdır. Örneğin, TikTok Eylül 2016'dan önce yoktu ve bugün Linkedin, Twitter, Pinterest ve Snapchat'ten daha aktif kullanıcılar var.en iyi dijital pazarlama şirketi

Metin mesajlari (SMS ve MMS)

E-posta pazarlamasının yanında, kısa mesaj müşterilere ulaşmanın en doğrudan yoludur, ancak sosyal medya gibi mesajların da etkili olmasi için kısa olması gerekir. Pazarlama ekipleri, yalnızca metin olan kısa mesaj hizmetlerinden (SMS) veya videolar ve gifler içerebilen multimedya mesajlarından (MMS) yararlanabilir.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması , mesajınızı sunarken farklı potansiyel müşterilere erişiminizi kişiselleştirmenize olanak tanır. İçeriğiniz ne kadar kişiselleştirilmesi, kişinin ilgisini çekmesi, merak uyandırması ve dikkatini çekmesi o kadar olasıdır. Ancak içeriğiniz, hedef kitlenizin niyeti ve ilgisiyle uyumlu olmalıdır; etkileşimi ve dönüşümleri sağlamak için bir miktar değer saglamalıdır. İçerik türleri arasında e-posta kopyası, açılış sayfaları, bilgi grafikleri, e-kitaplar, iş özetleri, başlık reklamları, videolar, metin mesajları, reklamlar, haber bültenleri, basın bültenleri, makaleler, bloglar ve dijital kartpostallar yer alabilir. İçerik kanallar arasında kullanılabilir (ve kullanılmalıdır), ancak tüm içeriğinizin tutarlı bir mesajı olmalıdır.

SEO ve PPC (veya SEM)

İyi bir arama motoru optimizasyonu ( SEO ) stratejisi, web sitesi içeriğini (açılış sayfaları, bloglar vb.) optimize eder, böylece arama sonuçlarında daha yüksek ve daha görünür ve içeriğine trafik çeker. İyi SEO çalışması, anahtar kelimelere ve sayfa optimizasyonuna bağlıdır. Web içeriğiniz araştırılmış anahtar kelimelerle ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri (3+ kelime öbeği) kullanmak SEO'yu iyileştirecek ve trafik ve dönüşüm açısından en yüksek sonuçları sağlayacaktır. Yüksek otoriteye sahip üçüncü taraf sayfalardan organik olarak bağlantı almak, sayfa sıralamasını iyilestirmenin ve potansiyel müşterileri içeriğinize çekmenin başka bir yoludur. 

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, belirli bir bağlantıya yapılan her tıklama için ödeme yapılması anlamına gelir. Arama motorları ve çoğu sosyal medya sitesi PPC fırsatları sunar. PPC reklamları, hedeflenen müşterilerinizin ve potansiyel müşterileriniz yayınlarında görünecektir. Arama motoru pazarlaması (SEM), oldukça etkili olabilecek bir tür PPC reklamcılığıdır. Ziyaretçiler belirli anahtar kelimelerle arama yaptığında, pazarlama mesajlarını ve bir bağlantıyı belirgin bir konumda görmeleri ilgilerini çekecektir.

Web sitesi tasarımı ve pazarlaması Web siteniz genellikle potansiyel müşterilerin sirketiniz ve markanızla ilk temas noktasidir. İyi bir web tasarımı, tüm dijital varlıkların tutarlı markalaşmasını teşvik edebilir. Ayrica web sitenizi arama motoru dostu hale getirmelisiniz, harika bir kullanıcı deneyimi sağlamalı ve dönüşüm oranını (daha fazla tıklama, kayıt vb.) iyileştirmelisiniz.

Görüntülü reklamcılık

Pazarlamacılar, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için ilgili reklamları üçüncü taraf sitelerde görüntüleyebilir. Bu tür reklamlar, afişler, kenar bannerleri, video reklamlar ve web sitelerinden veya açılış sayfalarından birine geri bağlanan etkileşimli reklamlari içerebilir.kurumsal dijital pazarlama hizmeti

Bağlı Pazarlama

Birçok blogcu ve sosyal medya etkileyicisi, bloglarını ve sosyal medya hesaplarını farklı ürün ve hizmetleri tanıtmak için kullandıklarından bağlı kuruluş pazarlamacılarıdır. Performansa dayalı bir pazarlama türüdür. Bağlı kuruluş pazarlamacıları, belirli ürünleri tanıtmak için bir komisyon kazanır. Bu pazarlamacılar ne kadar çok ziyaretçi ve müşteri getirirse, bağlı kuruluş o kadar çok para kazanır.

Reklam 
Geleneksel reklam medyası son birkaç yılda değişiklikler geçirdi. Teknoloji, Netflix, Hulu, YouTube ve digerleri gibi yeni TV platformlarında daha hedefli medya satın alımları sunmayı mümkün kıldı. Ancak, TV ve radyoyu saymayın, çünkü artan sayıda diğer eğlence seçeneklerine rağmen, insanlar hala TV yayını izliyor ve radyo dinliyor.

BENZER İÇERİKLER