İnternetten Ürün Satışı Yapmak

İnternetten Ürün Satışı Yapmak
İnternetten Ürün Satışı Yapmak

Elif YILMAZ,
Editör

2022-08-01
1Okunma

İnternette ürün satışı denilince akıllara gelen adresler bellidir. Sosyal medya ağları, Trendyol, çiçek sepeti, hepsi burada, gittigidiyor, amazon ve n11 gibi Pazar yerleri, online satış yapılan web siteleri ve popüler bloglar.

Peki bu kadar kolay mı sizce? Yani ürünü bir platformda satışa sunmak hemen size para kazandırır mı? Yada kazandırırsa nasıl kazandırır? İnternette ürün satışı ile alakalı öncelikli olarak satış ve pazarlama stratejileri üzerine bir giriş yapalım.

Çiçek Sepetinde Ürün Satışı Yapmak

Çiçek sepeti'nde ürün satışı yapmak için ilk adım doğru ürün kategorisini belirlemektir, çiçek sepeti çiçek, çikolata, ve hediye kategorisinde aynı gün teslimat seçeneği ile lider bir firmadır, eğer bu kategorilerde ürün satmak istiyorsanız en doğru adres çiçek sepeti olacaktır. Bulunduğunuz bölgeye aynı gün teslimat seçeneği ile satışlarınızı artırabilirsiniz. Eğer ürünlerinizin paketlemesine güveniyorsanız aynı gün servis ile teslim ve kargo ile teslimatı seçerek diğer bölgelerede ürün satabilirsiniz. Çiçek sepetinde ürün satmak doğru ürünlerle gerçekten kazancı yüksek bir platform olacaktır. 

 

internetten ürün nasıl satılır

Trednyol'da Ürün Satışı Yapmak İstiyorum

Trendyol daha çok kadınlara yönelik ürünleri hızlı satan bir platformdur, bu nedenle eğer giyim, moda ve takı gibi ürünler satacaksanız Trendyol en iyi sonuç alacağınız bir pazar yeri olacaktır. Trendyol'da ürün satmak gerçekten başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse güzel kazançlar eldedilebilir. Bu sebeple dediğim gibi ürün kategorisi seçerken çok dikkat etmek gerekir. Trendyol'da en iyi en hızlı satılacak ürün kategorisini yukarıda belirtmiştim. İnternette ürün satışı için ise ürün hazırlıkları tamamlanır, paketleme, kurye hizmetleri, gider tabloları hesaplanır Ve dijital platformlarda ürün satışa sunulur. Yada yeni bir platform inşa edilerek bu çalışmalar tamamlanabilir. Peki bu kadar mı? Tabi ki hayır.

İnternette Ürün Satışı Bu Kadarla Sınırlıda Değildir

Örneğin; Bir cafe açacağız. İnternette ürün satışı ile alakası olmadığını düşünebilirsiniz, fakat sonuç bölümüne geçtiğimizde gerçek mesajın ne olduğu açıkça karşınıza çıkacak. Devam edelim. Cafe açmak için öncelikli olarak bir menü ve konsept hazırlığı gerekir. Yani internette ürün satışı için öncelikli olarak ürünümüzü ve sunumunu hazırlamak gerek. Sonrasında ise lokasyon değerlendirmeleri yapılır. Peki bu lokasyon değerlendirmeleri neye göre yapılır? 

Lokasyon içerisinde bulunan işletme tipleri, diğer cafe konseptleri, cafelerin menüleri ve sunumları, sunum gereçleri, hizmet kalitesi, fiyatlar vb. Tüm bu araştırmalar yapıldıktan sonra menü ve konsept detayları belirlenir ve fiyatlar üzerinde çalışılır. Pastanın payı bellidir. Amacımız pastadan bir dilimde kendimize almaktır. Emin olun nasipten fazlası pastanın yanında ek dilim olarak durmuyor. “Helvayı parmağı uzun olan değil, nasibi olan yer. “ diye boşuna dememişler. 

İnternette ürün satışı için lokasyon neyi ifade eder ve nasıl araştırılır? Öncelikli olarak ürünün içinde bulunduğu sektörü ifade eden platformlar tespit edilir. Platformlarda benzer ürün grupları, ürünlerin  kalitesi ve fiyat politikaları incelenir. Pastanın büyüklüğü burada da bellidir. Amacımız cafe de olduğu gibi internet ürün satışı pastasından kendimize bir dilim oluşturmaktır. Sonra ne yapılır? 

 

e ticaret

Lokasyon değerlendirmeleri tamamlandıktan sonra, dizayn, kurulum, mobilya, inşaat ve mimari masraflar belirlenir. Personel sayısı ve otomasyon sistemleri üzerine maliyetler hesaplanır. Aylık gider tablosu oluşturulur. Ve cafenin inşası tamamlanarak hizmete açılır.

İnternette ürün satışı için oldukça büyük bir deneyim gerekir. Çek resmi gönder yöntemleriyle küçük hedeflerde tıkanırsınız, fakat bu işi daha profesyonel ve detaylı düşünürseniz yıllarca büyüyerek devam edecek harika bir satış ağı oluşturursunuz. Nasıl cafeyi açarken danışmanlarınız olması gerekiyor ya da minimalize ettiğimizde mimari bir destek alıyorsanız  (Başarılı bir işletme için bu gereklidir), internette ürün satışı içinde aynı desteği almanız gerekir.

Deneyimleri görmezden gelmeyin. Bildikleriniz bilmediklerinize karşı bir kalkandır. Biz ise size bizim kalkanımızı da diğer elinizde tutun önerisini sunuyoruz. İnternette ürün satışı için profesyoneller sofrasına katılın. Pastanızın diliminin büyüklüğünü siz belirleyin. 

BENZER İÇERİKLER