Backlink Nedir?

Backlink Nedir?
Backlink Nedir?

Elif YILMAZ,
Editör

2022-07-29
1Okunma

Bir web sitesine başka bir web sitesi üzerinden link verilmesi backlink olarak adlandırılır, diğer bir ismide geri link anlamını ifade eder.

Bir web sitesinde yer alan içeriğin başka bir web sitesi tarafından önerilmesi Google arama motoru için referans olarak kabul edilmektedir. Web sitenize referans olan sitelerin güvenilirliği sizin siteniz içinde güvenilmesine etki etmektedir. Buda web sitenizin Google arama motorunda hızlı index almasını ve sıralamalarda yükselmenizi sağlayacaktır. Ama unutmamak gerekir ki eğer sitenize link veren sitelerin kalitesi ve güvenilir olması çok önemlidir. Aksi halde faydadan çok zarar vereceğini bilmeniz gerekmektedir, bu sebeple backlink çalışması için çok dikkatli ve seçici olmanızı tavsiye ediyoruz. 

Backlink kelime anlamı itibari ile geri link anlamını ifade etse de özellikle bilmeyenler için bir anlam ifade etmeyecektir. Backlink nedir sorusunu soran bir kişinin zaten backlink hakkında bilgisi olmadığını düşünerek yol alacak ve bu kavramı derinlemesine inceleyeceğiz.

Backlink, bir web sitesinin bir başka web sitesine belirli bir anahtar kelime ve görsel üzerinden link vermesi anlamına gelmektedir. Mesela A sitesi B sitesine link verdi ve A sitesine giren bir kullanıcı içerikleri okurken B sitesinin linki ile karşılaştı, linke tıklayıp B sitesine gitti. Bu olaylar bütünü backlink kavramını ifade etmektedir. Peki, A sitesinin B sitesine link vermesi Google’ın incelemesinden nasıl geçiyor? Takdir edersiniz ki Google bir mühendislik harikasıdır ve onu yanıltmak söz konusu dahi edilemez.

 

backlink nedir

A sitesinin vermiş olduğu backlink ile Google’ın örümcekleri harekete geçiyor ve B sitesini incelemeye geliyor. İnceleme ve değerlendirme sonucunda bir karar çıkıyor ve B sitesinin itibarı yükseliyor sonuç olarak daha üst sıralara çıkma arzusu olumlu sonuçlanıyor. Tabi A sitesinin kalitesi, içeriklerinin özgünlüğü ve RankBrain uyumluluğu da değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Backlink nedir sorusu anlamaya başladığınızda aslında bu sorunun cevabı otomatik olarak cevaplansa da altını çizmekte fayda var düşüncesindeyiz. Backlink SEO’da önemlidir çünkü aslında tüm gayemiz arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmektir ve backlink bizim bu hedefimizde yardımcı bir araçtır. Ama yinede altını çizerek söylemek istiyorum, backlink çok aşırıya kaçılacak bir çalışma olmamalıdır.

BENZER İÇERİKLER