Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Bir web sitesine başka bir web sitesi üzerinden link verilmesi backlink olarak adlandırılır, diğer bir ismide geri link anlamını ifade eder.

Bir web sitesinde yer alan içeriğin başka bir web sitesi tarafından önerilmesi Google arama motoru için referans olarak kabul edilmektedir. Web sitenize referans olan sitelerin güvenilirliği sizin siteniz içinde güvenilmesine etki etmektedir. Buda web sitenizin Google arama motorunda hızlı index almasını ve sıralamalarda yükselmenizi sağlayacaktır. Ama unutmamak gerekir ki eğer sitenize link veren sitelerin kalitesi ve güvenilir olması çok önemlidir.

Aksi halde faydadan çok zarar vereceğini bilmeniz gerekmektedir, bu sebeple Backlink çalışması için çok dikkatli ve seçici olmanızı tavsiye ediyoruz. Backlink kelime anlamı itibari ile geri link anlamını ifade etse de özellikle bilmeyenler için bir anlam ifade etmeyecektir. Backlink nedir sorusunu soran bir kişinin zaten backlink hakkında bilgisi olmadığını düşünerek yol alacak ve bu kavramı derinlemesine inceleyeceğiz.

Backlink Ne Kadar Önemlidir?

Backlink Ne Kadar Önemlidir? Bir web sitesi için başarılı bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejisi oluşturmak için, arama motorlarının web sayfaları sıralamalarını etkileyen birçok faktörden biri olan backlinklerin önemi son derece büyüktür. Öncelikle, backlinkler, web sitenizin arama motoru sonuçlarında yüksek sıralamalar almasına yardımcı olmak için web sitenize harici olarak oluşturulan bağlantıların genel adıdır. Bir çoğu, web sayfalarınızın arama motorları tarafından daha yüksek sıralanmasıyla ilişkilidir ve kullanıcılar arama motorlarını kullanarak sitenize ulaşabilir veya mevcut ziyaretçilerinizin sitenizi daha sık ziyaret etmesine yardımcı olabilir. Backlinkler, arama motoru optimizasyonunda, sitenize çoklu kaynaklardan bağlantı sağlamaya yardımcı olabilir.

Güvenirliğiniz Artsın

Yüksek kaliteli ve güvenilir backlinkler, güvenilir web sitelerinden kaynaklanmaktadır. Güncel olarak oluşturulmamışsa, web sitenizin güvenilirliğini ve arama sıralamalarını etkileyebilir. Bu nedenle, web sitenize bir çok farklı kaynaktaki mükemmel backlinkler yaratmak için çok çalışmalısınız ve zaman ayırmalısınız. Youtube videoları, sosyal medya paylaşımları ve forumlar arasında arama motorları için arama sıralamasını etkileyebilen en iyi backlinkleri oluşturmak çok önemlidir. Oluşturduğunuz backlinklerin kalitesi, içeriğe bağlı olarak sıralama performansını belirleyen arama motorları tarafından aranır.

Kaliteli ve Özgün İçerikler Üretin 

Kaliteli ve özgün içerikle birlikte yüksek kalitede ve güvenilir backlinkler oluşturmanız önemli bir faktördür. Bu sayede, arama motorlarının web sitenizi sıralarken ne derece güvenilir ve arama sonuçlarının en üst sıralarına nasıl çıkabileceğinizin bir fikir edinmiş olursunuz. Bir web sitesinin arama motorlarının sıralamalarına olan etkisi, aynı zamanda hangi arama anahtar kelimelerinin ile sitenin arama sonuçlarında bulunup bulunmayacağını da belirler. Yüksek kaliteli backlinkler oluşturmak, web sitenizin arama sıralamasının yükselmesi ve sitenizi arama sonuçlarının en üst sıralarına çıkarması için çok önemlidir.

 

backlink nedir ne ise yarar

 

Backlink, bir web sitesinin bir başka web sitesine belirli bir anahtar kelime ve görsel üzerinden link vermesi anlamına gelmektedir. Mesela A sitesi B sitesine link verdi ve A sitesine giren bir kullanıcı içerikleri okurken B sitesinin linki ile karşılaştı, linke tıklayıp B sitesine gitti. Bu olaylar bütünü backlink kavramını ifade etmektedir. Peki, A sitesinin B sitesine link vermesi Google’ın incelemesinden nasıl geçiyor? Takdir edersiniz ki Google bir mühendislik harikasıdır ve onu yanıltmak söz konusu dahi edilemez.

 

A sitesinin vermiş olduğu backlink ile Google’ın örümcekleri harekete geçiyor ve B sitesini incelemeye geliyor. İnceleme ve değerlendirme sonucunda bir karar çıkıyor ve B sitesinin itibarı yükseliyor sonuç olarak daha üst sıralara çıkma arzusu olumlu sonuçlanıyor. Tabi A sitesinin kalitesi, içeriklerinin özgünlüğü ve RankBrain uyumluluğu da değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Backlink nedir sorusu anlamaya başladığınızda aslında bu sorunun cevabı otomatik olarak cevaplansa da altını çizmekte fayda var düşüncesindeyiz. Backlink SEO’da önemlidir çünkü aslında tüm gayemiz arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmektir ve backlink bizim bu hedefimizde yardımcı bir araçtır. Ama yinede altını çizerek söylemek istiyorum, backlink çok aşırıya kaçılacak bir çalışma olmamalıdır.

Banklink Türleri Nelerdir?

Backlinkler, dofollow ve nofollow olarak ikiye ayrılır. Reklam backlinkleri ve organik backlinkler de dahil olmak üzere birçok farklı türü vardır. Günümüzde, Dijital Pazarlama ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konularında başarılı olmak için arama motorlarının özelliklerine göre çeşitli yöntemler geliştirilmektedir. Bir siteyi arama motorlarında daha yüksek sıralara çıkartmak, dönüşüm oranını arttırmak ve daha fazla trafik elde etmek isteyen herkesin göz ardı etmek zorunda kalmadığı önemli bir SEO tekniklerinden biri de geri bağlantıların kullanılmasıdır. Yani, başka web sitelerinin sitenize doğrudan bağlantılar kurmasıdır. Bunlar, arama motorlarının sitelerini sıralamak için kullandığı algoritmaların önemli parçalarını oluştururlar.

Geri bağlantılar, arama motorlarının sitenizi öne çıkarma ve saygınlık kazanma olasılığını artırmanıza yardımcı olan web sitenizdeki başka sitelerle olan bağlantıların türleri için kullanılır. Ayrıca, arama motorları bağlantılarının site sıralaması hakkındaki özelliklerinin farkında olduğu için, kaliteli bağlantılar aranmaktadır. Geri bağlantı türleri, doğrudan, direkt ve doğrudan olmayan olarak üçe ayrılır. Doğrudan geri bağlantılar, başka web sitelerinin sizin web sitenizi direkt veya hedeflenmiş bir sayfaya bağlamalarıdır. Doğrudan olmayan geri bağlantılar ise, örneğin, bir arama motoru arama sonuçları sayfasının üst tarafında sitenizin logo gibi yer alması veya sosyal medyadan geri bağlantı almak gibi daha uzak bağlantıları içerir.

Dofollow Backlink 

Mükemmel bir dofollow geri bağlantı, ücretsiz web trafiğinin süper güçlerinden biri olan dofollow (DF) geri bağlantı olarak da bilinir. Arama motoru optimizasyonu kullanan web sitesi sahiplerinin çok aradığı bir şeydir. Dofollow, arama motorları tarafından ağın güvenilirliğinin ve web sitenizin değerinin ölçülmesi için gerekli bir parametredir.Bir dofollow geri bağlantı, bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasının iyileştirilmesine yardımcı olur. Arama motorları, dofollow bağlantılarının, bir siteye üst düzey güvenilirliği ve değeri getirdiğine inanıyor. Bu nedenle, bir web sitesine verilen dofollow bağlantıların sayısı arttıkça, arama motoru sıralamaları için avantaj sağlanır.

Geleneksel olarak, dofollow geri bağlantılar web siteleriyle aynı alan adına sahip olmayan web sitelerinden gelen yüksek kaliteli bağlantılardır. Dofollow geri bağlantılar arama motoru optimizasyonu açısından çok önemlidir. Doğru tekniklerin kullanılması ile dofollow geri bağlantıların web sitenizin sıralamasının daha da iyileşmesine yardımcı olabileceğini unutmayın.

Nofollow Link

Mevcut web sayfaları arasında bağlantıları güvenilir bir şekilde paylaşmak için, web sayfaları arasında ilişkilerin kurulması önemlidir. Bunu olanaklı kılan temel seçeneklerden biri nofollow link'tir. Nofollow link, sayfalar arasındaki ilişkiyi desteklemeye yardımcı olan bir web bağlantısıdır. Bu bağlantılar, arama motoru tarafından izlenmez veya değerlendirilmez, ancak web sayfasına trafik sağlamaya yardımcı olabilir. Dikkat dağıtıcı biçimde, Nofollow link'ler sırayla link vermek için kullanılmaz ve arama motorları tarafından dikkate alınmaz.

Nofollow link'ler arama motoru içerik derecelendirmelerine yardımcı olmaz, ancak web sayfaları arasında bağlantıları kurmada önemli görevler üstleniyor.Nofollow link, bir Web sitesinin sitemapini oluşturmak ve daha fazla ziyaretçi çekmek için kullanılan önemli bir stratejidir. Nofollow linkler sayfalar arasında ilişki kurarken, arama motoru algoritmalarını takip etme konusunda endişelenecek çok şey olmadığını gösteriyor. Ayrıca, bu bağlantılar sayfalar arasında potansiyel trafik akışını desteklemek için kullanılabilir.

 
 

Baclink Nedir?

Backlink, web sitelerinin diğer web sitelerine bağlantı olarak oluşturdukları linkleri veya bağlantıları ifade etmektedir. Herhangi bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir yazı, metin, banner, görsel gibi yapıtaşlarında link bulunması arama motorlarında link bulunan sitenin değerini yükseltir. Kısaca özetlemek gerekirse güvenilir olan bir sitenin güvendiği başka bir siteye kendi internet sitesinden bağlantı vermesine backlink denir. 

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink, web sitenizin arama motoru sıralamasını iyileştirmek için önemli bir araçtır. Arama motoru tarafından öne çıkartılmasını sağlar ve trafiği arttırır. Backlink çalışmaları SEO ajansı tarafından profesyonel olarak yürütülmesi gereken, popüler SEO teknik ve çalışmaları içerisindedir. Backlink Google arama sayfalarının değerini arttırırken, doğru zamanda doğru hamle yapılmadığı süre zarfında web site çalışmalarına zarar da verebilir. Bu yüzden backlink çalışmaları ve teknik SEO çalışmaları profesyonel SEO uzmanları tarafından yürütülmelidir.

Backlink Ne Zaman Kullanılır?

Backlink, arama motoru optimizasyonu ve SEO stratejileri uygularken zamanlamaya ve site durumuna bağlı olarak kullanılır. Sayfa değeri yükselecek diye sürekli backlink verilmez. Yeni açılmış bir web sitesinin en erken dış link verme süresi 2 aydır. 2 aydan önce site açılır açılmaz sürekli başka web sitelerine Site dışı link verir ise kendi web sitesinin değeri SEO çalışmaları stratejilerinde arama motorları tarafından düşer. Bu yüzden site dışı alırken ve verirken web sitesinin DA PA değerine bakmak SEO çalışmaları için faydalıdır.
 

Backlink Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Backlink oluştururken, ne kadar kaliteli ve özgün bir içerik oluşturacağınızdan emin olmalısınız.
 • Ayrıca, backlinkinizi arama motoru algoritmalarının güvenli olduğundan emin olacak şekilde oluşturmaya çalışmalısınız.
 • Link alacağınız web sitesinin DA PA değeri
 • Link almak istediğiniz anahtar kelime
 • Backlink alınan web sitesinin güncel olması
 • Backlink alınacak web sitesinin içeriklerinin özgün olması
 • Backlink alınacak olan web sitesinin sektörel olarak kendi sektörünüz ile benzerliği var ise web sitenizin değeri arama motorları tarafından yüksek değere sahip olur.
 • Link alacağınız web sitesinin kaç sayfa içeriğe sahip olduğu
 

İlginizi Çekecek Diğer İçerikler

 1. SEO'da SWOT Analizi Nedir?
 2. Kurumsal SEO Nedir Nasıl Yapılır?
 3. SEO Ajansı Nedir? SEO Çalışmasında Neler Yapar
 4. 2023 SEO Trendleri
 5. E-E-A-T İle Google'da Sitenizi Daha Kaliteli Hale Getirin
 6. Query Deserves Freshness Algoritması (QDF) Nedir?
 7. SEO Analizi Nedir Nasıl Yapılır?
 8. SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma
 9. En İyi SEO Araçları Nedir? SEO Uzmanlarının Kullandığı Popüler SEO Araçları
 10. Google’ın Yeni Faydalı İçerik Güncellemesi Kaliteli içerikleri Hedefliyor

Soru Sor

Security Code

*Lütfen zorunlu alanları doldur...

BENZER İÇERİKLER