Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?
Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Elif YILMAZ,
Editör

2022-10-04
1Okunma

Google Analytics, web sitelerinin trafiğini takip etmek için kullanılan ücretsiz bir Google uygulama aracıdır. Bu güçlü hizmet sayesinde siteler performansları hakkında bilgi sahibi olabiliyor ve sitelerine trafik çekmek için gerekli olan yolları bulmanıza olanak sağlayarak rapor sunuyor.

Ziyaretçi sayısının çıkma oranı olarak da bilinen bounce rate’ler gibi trafik odaklı verilere ilave olarak yaş, ilgi, konum gibi ziyaretçi profilleri hakkında demografik bilgileri detaylı bir şekilde ortaya çıkarır. SEO çalışmaları ve SEM çalışmalarında web sitesi kullanıcıları için avantaj sağlayacak bilgileri içermektedir. 

Google Analytics, izleme kodu tüm web siteleri için kullanıcı davranışları, oturumlar, cihazlar, e-ticaret işlemleri, dönüşümler, kitle konumları gibi birçok veriyi barındırmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse ücretsiz web sitesi analiz aracıdır. Google Analytics’i çok iyi okuyabilmeniz için teknik anlamda çok iyi bilmeniz gerekmektedir. 

 

google analytics nedir ne ise yarar

 

Sitenizin performansıyla ilgili bilgileri daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Web sitenizin performansını izlemek ve raporları okumak, gerekli iyileştirmeleri yapmak için uygulamaya kaydolmanız ve bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Sitenizi Google Analytics’e entegre etmek istiyorsanız eğer, hesap oluşmalısınız.

Google Analtytics Kullanmak İçin 10 Neden?

 • SEO çalışmalarını ve strateji planlamasında hedef kitle segmentasyonu nu analiz edebilirsiniz. 
 • Web sitenize gelen kullanıcıların aylık site site ziyaretini sayısal veriler ve analizler ile tespit edebilirsiniz. 
 • Web sitenizdeki ziyaretçilerin gözünden merak ettiğiniz soruların çoğunun cevabını metrikleri takip ederek görebilirsiniz. 
 • Sosyal medyadaki paylaşımlarından gelen hedef kitleyi takip edebilirsiniz. 
 • En fazla trafik alan ürün, hizmet, blog yazısı gibi içerikleri görebilirsiniz. 
 • Ziyaretçilerin hangi sayfalara gelip gittiğini tespit edebilirsiniz. 
 • Web sitenize gelen ziyaretçilerin hangi bölgeden geldiğini rahatlıkla keşfedebilirsiniz. 
 • Yapılan çalışmalar ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları SEO strateji çalışmaları ile potansiyel müşterilere çevirebilirsiniz. 
 • Dijital dünyadaki varlıklarınızdan hangilerinin trafik sağladığını tespit edebilirsiniz.
 • SEM ‘de pazarlama kampanyalarının kar oranlarını ve dönüşümlerini daha rahat optimize edebilirsiniz. 

Google ‘ın ücretsiz araçları içerisinde olan Analytics faydalı ve SEO hizmetleri için gerçekten web sitesi sahiplerinin kullanması gerektiği bir araçtır. Hemen çıkma oranı gibi müşteri yolculuğunu gerçek zamanlı gösterdiği için SEO çalışmalarında web sitesinde site hızı deneyimleri ile ilgili mi yoksa web sitesinin açılış sayfasında mı herhangi bir şey var gibi soruları da kendinize sorabilirsiniz. E-ticaret siteleri ve hizmet sektöründe olan şirketlerin temel amacı neticede satış yapmaktadır. Satışlarınızı hedef optimizasyonu stratejileri ile yapmanız web sitenizdeki dönüşüm raporları ve faaliyetlerinde kar oranını arttıracaktır. 

 

google araçları

 

Google Analytics kullanıcılarına ücretsiz olarak web sitesi trafiği hakkında ayrıntılı bilgiler verir. Bir e-ticaret siteniz varsa, size gelen organik trafik, yönlendirme trafiği, sosyal trafik ve ücretli trafik de dahil olmak üzere bütün verileri güvenli ve kolay bir şekilde görebilmenizi sağlar. Bunun yanı sıra site yöneticilerinin web sitesindeki ziyaretçilerin etkinliği hakkında bilgi vererek bazı özellikler sunar.  Bunun için analiz yapar ve rapor oluşturur. Raporlar doğrultusunda site yöneticilerinin hedefler belirlemesine yardımcı olur.

 

google analytics faydaları nelerdir

 

Web sitenizin performansını ve trafiğini izlemek için bu hizmetten yararlanmanız önemlidir. Bunun için ilk yapmanız gereken hesap oluşturmaktadır. Bu şekilde size sitenizle ilgili veriler ekrana yansıyacaktır. Bu verileri grafiksel olarak da görebilirsiniz. Burada önemli olan rapordaki grafikleri ya da istatistiği okuyabilmektir. Bu nedenle Google’ın bazı kavramlarına aşina olmanız gerekmektedir. Sitenizle ilgili sorunları iyileştirmek için bu kavramları ve kriterleri çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

Google Analytics Nasıl Kurulur?

 • Öncelikle Google Analytics’in adresine giriş yapın https://google.com/analytics
 • Sağ üst köşede yer alan Oturum Aç’a tıklayın ve Analytics’i seçin
 • Bir hesap oluşturmanız gerekiyorsa eğer, sol altta bulunan Daha Fazla Seçenek kısmına tıklayın ve Hesap Oluştur’u seçin
 • Hesap oluşturmak için karşınıza çıkan formu doldurun ve üyelik sözleşmesindeki koşulları ve şartları kabul edip onaylayın. Üyeliğinizi tamamladıktan sonra, hesabınıza giriş yapın.
 • Eğer, gmail hesabınız varsa bu şekilde de oturum açabilirsiniz. Ardından giriş yapmak için şifrenizi ve kullanıcı adınızı yazın
 • Daha sonra Google hizmetlerine giriş yaparak Google Analytics’i kullanmaya başlayabilirsiniz. Ardından Kaydol’a tıklayın ve Google Analytics’e kaydolun.
 • Web sitelerinizi izlemek istiyorsanız, formun en üstünde bulunan ve izlemek istediğiniz siteyi seçtiğinizden emin olun.
 • Daha sonra Hesap Adını, Mülk Adını ve web sitesinin adresini yazın.
 • Hesap adı sizin, firmanızın veya web sitenizin adı da olabilir. 
 • Sayfanın altında yer alan İzleme Kimliğini Al’ı tıklayın ve Hizmet Şartları Sözleşmesini kabul edin
 • Yönlendirileceğiniz ekran, izleme komut dosyasını alabileceğiniz Google Analytics yönetim sayfasıdır.
 • Web sitenizin koduna ekleminiz gereken kod satırları ise şunlardır; Google Analytics komut dosyası ve UA kodu izleme kodunu web sitenize yükleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama şirketleri için Google’ın araçlarını kullanmak çok önemlidir. Eğer, bir e-ticaret siteniz varsa eğer yüksek satışlar yapmak ve dönüşümleri ölçmek istiyorsanız müşterilerinizin sitenizde yapmış oldukları hareketlere göre eylem planları geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Google Analytics Ne İçin Kullanılır?

Google Analytics işletmelerin web siteleri hakkında veri toplayan, bilgi akışı sağlayan, web sitesindeki olumsuz durum koşullarında site sahiplerini bilgilendirici ücretsiz araçlar içerisindedir. SEO ve SEM uzmanları, Google Analytics kurulumunu gerçekleştirerek yönettiği web siteleri için daha başarılı SEO strateji planları izleyebilir.  

Google Analytics Ücretsiz Kullanılır mı?

Ücretsiz SEO yani arama motoru pazarlamacılığı içerisinde sayılan Analytics ücretsiz web sitesi araçları içerisindedir. Web sitesine ve gmail adresine sahip olan her kullanıcı Analytics aracını ücretsiz olarak kullanabilir.

Google Analytics Tarafından Hangi Veriler Toplanır?

Web sitesine gelen anlık ziyaretçi sayısı, coğrafi konum, demografik bilgileri, oturum istatistikleri gibi veri akışını Analytics sağlamaktadır. Gerçek zamanlı veri akışını takip ederek SEO çalışmalarındaki  ziyaretçi sayısını tespit edebilirsiniz. 

Google Analtytics’i Kullanmak Gerekli midir?

Yapılan SEO çalışmaları ve SEM çalışmalarındaki dönüşüm ve strateji raporlamaları için Google’ın kullanıcılara ücretsiz olarak sunduğu kullanılması gereken araçlar içerisindedir. Her dijital pazarlama uzmanı kullanmıyor olsa da Google Analytics kullanmak web sitenizi anlık olarak takip etmenizi sağlayarak, trafik akışı, web site dönüşümleri ve kullanıcı verileri, kitle segmentleri, akış görselleştirme, özel raporlama sistemi gibi avantajlar sağlayarak hedef kitle optimizasyonu için oldukça faydalı SEO araçları içerisindedir. 

BENZER İÇERİKLER