SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma

SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma
SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma

Elif YILMAZ,
Editör

2022-10-10
1Okunma

SEO uyumlu pagination yapısı oluşturma, Pagination ya da diğer ismiyle sayfalama, web sitenizde kullanıcı deneyimini geliştirmek ve de içerikler arasında anlamlı ve etkili bağlantılar kurmak için, site içeriğinin kullanıcıya sunulmasının önüne geçerek kullanabileceğiniz, adından da anlayacağınız gibi içeriğin sayfalara bölünmesine denilmektedir.

Esasında pek çok sitede karşılaşacağınız, kullanımı çok yaygın olan pagination yapısı SEO ve kullanıcı deneyimi ile birlikte düşünüldüğünde dikkatli olunması gereken bir alandır. Kısacası, ziyaretçilerinize daha iyi kullanıcı deneyimi sunarken aynı zamanda da organik aramalarda yerinizi korumak ve de üst sıralara çıkmak için doğru yapılmış bir pagination yapısı sizin için çok yararlı olacaktır.

 

pagination nedir

 

Pagination yapısını oluşturmadan önce web sitenizi bir bütün olarak ele almanız gerekmektedir. Bu yüzden sitenizin yapısı, sayfalarınız, içerikleriniz hangi alanlarda sayfalamaya gideceğinizi belirler. Örnek verirsek eğer, bir e-ticaret siteniz varsa ve ürün sayfanız çok fazlaysa listeleme sayfalarınızda pagination yapısı kullanmak hem kullanıcı hem de SEO deneyimi açısından büyük yarar sağlar. Site yapınıza göre sayfalama yapabileceğiniz alanlar yorum alanları, makale içerikleri, kategori sayfaları ve içerik listeleme sayfaları şeklinde sıralanabilir.

Pagination Hangi İçeriklerde Kullanılır?

  • Kategori Sayfaları
  • Yorum Alanları
  • Haberler
  • Blog Yazıları
  • İnfinite Scroll 
  • E-ticaret Sitelerinde

Birden fazla içerik listeleme yapmanız gerektiğinde kategori sayfalarında pagination kullanabilirsiniz. Site yapınıza göre sayfa başına 10 içerik göstermek tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle blog sayfaları için pagination kullanmak doğru bir yöntemdir. 

 

pagination ne için kullanılır?

 

Bloglarda ve e-ticaret sitelerinde çok sık karşılaştığımız yorum alanlarını sayfalama olarak kullanmak için özellikle çok yorum alan içeriklerde yorumların uzayıp gitmesini önlemek için sayfa yükleme süreniz de bu sayede aşağıya inecektir. Tümünü göster seçeneğini ekleyerek bütün yorumları tek seferde görüntüleyerek kullanıcıları memnun edebilirsiniz. 

Pagination herhangi bir web sitesinin düzenini oluşturmaktan ziyade SEO çalışmalarında site içi SEO’nun vurgulanması UX tasarımlı bir web sitesinin varoluşu, ziyaretçiler ve Google botları için oldukça önemlidir. Site içi SEO çalışmaları yaparken, pagination yapısı SEO uzmanları tarafından belirlenmekte olup, sayfa sıralaması, blog yönetimi, doğru kategori seçimleri kullanıcı deneyiminin davranışları ve SEO çalışmaları için önem arz etmektedir. 

Okunması zaman alan ve tek seferde yüklendiği zaman uzunluğu göz korkutan makale içeriklerinde ise giriş kısmına indeks yapısı ekleyerek sayfalama yapabilirsiniz. Wikipedia makalelerini bunun için örnek gösterebiliriz. Makalelerinizin sayfa sonlarında rakamlarla paginitaion yapınızı bu şekilde destekleyebilirsiniz.

 

pagination site içi seo uyumu

 

Sitenizde çok tercih edilen infinite scroll yani devam eden kaydırma kullanıyorsanız sizin de sayfalama yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. JavaScript ile infinite scroll yaparken ziyaretçilerinizi sayfalanmış içerikler arasında çalıştırabilirsiniz. Hızlı bir akış ve URL yapısında düzenlemeler yapabilirsiniz. Böylece sayfalar arası geçişin fark edilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu uygulama e-ticaret sitelerinde ürün sayısı ile kategori sayısı fazla olan siteler için çok kullanışlıdır. Saya yüklenme sürelerinizi azaltarak, sitenizi hızlandırarak satış oranlarınızın artmasını sağlar.

Pagination kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Sitenizi sadece tıklanması için, sitenizin yapısını ve içeriğini dikkate almayacak şekilde sayfalama yaparsanız bu sizin için zararlı olur. Sayfalama yapılan alanlarda ise zayıf içerik bulunmamasına da özen göstermelisiniz. Aksi halde kullanıcı deneyimi olumsuz etkilenir ve de çıkma oranlarınızı yükselterek, zayıf içerik yüzünden SEO değeriniz düşecektir. Google’ın en nefret ettiği ve ceza kestiği kopya içerik yani duplicate content sayfalara bölüp yayınlasanız dahi Google bunu görecektir. 

 

pagination ve seo

 

Sitenizin sayfalama yapısı ziyaretçiler tarafından hoş karşılanmayabilir. Kullanıcı deneyimi başarılı bir SEO için önemli bir konudur. Bu yüzden ziyaretçilerin memnun olacağı bir web sitesi oluşturmanız gerekmektedir. Bu yüzden bölünen sitenizi tek bir seferde görmek isteyen ziyaretçileriniz “tümünü görüntüle” gibi seçenek sunmak iyi bir fikir olacaktır. Böylece ziyaretçilerin sitenizden memnun bir şekilde ayrıldığını da anlamış olursunuz. 

Aynı zamanda arama motorlarının sayfalarınızı rahat bir şekilde crawl etmesi ve doğru bir şekilde indeksleme yapması için sayfalarınızda HTML kodlarının alanına rel=”pre” ve rel=”next” taglarini ekleniyordu.. Bu şekilde her sayfa için önceki ve sonraki sayfa linklerini belirtmiş olursunuz. 2019 yılında pagination ile ilgili güncellemeler gelmiş olsa da hala web sitenizde rel ve prev attiributların olmasında herhangi bir sakınca yoktur. 

BENZER İÇERİKLER