Site Dışı SEO

Site Dışı SEO
Site Dışı SEO

Elif YILMAZ,
Editör

2022-07-29
1Okunma

"Site Dışı SEO" ingilizce olarak ("Off-Page SEO" olarak da adlandırılır), arama motoru sonuçlarındaki sayfalarda (SERP Özelliği) sıralamanızı yükseltmek için kendi web sitenizin dışında gerçekleştirilen eylemleri ifade eder.

Site içi SEO ile birlikte uygulandığında, bir sitenin sıralamasına yardımcı olan en etkili temel SEO faktörlerinden birkaçını içermektedir. Site dışı SEO ile sıralama faktörleri için optimizasyon şunları ifade eder, bir sitenin popülerliği, kullanıcı deneyimi, alaka düzeyi, güvenilirliği ve yetkisine ilişkin arama motorlarının ve kullanıcı algısının iyileştirilmesini içerir. Internet'teki popüler ve güvenilir, hesaplar (sayfalar, sosyal ağlar, siteler, kişiler, vb.) tarafından web sitenize bağlantı veren veya web sitenizi tanıtan ve içeriğinizin kalitesi için etkin bir şekilde "referans olan" bağlantılarla popülerliğiniz artacaktır.

Site dışı SEO neden önemlidir?
Arama algoritmaları ve sıralama faktörleri sürekli değişirken, SEO topluluğu içindeki genel fikir birliği, Site Dışı SEO'nun bir web sitesine sağladığı alaka düzeyi, güvenilirlik ve otoritenin bir sayfanın sıralama yeteneğinde hala önemli bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. Google'ın içeriği sıralamak için kullandığı algoritmayı uzun yıllardır takip ederek araştırmalarımız sonucu olarak, Arama Motoru Sıralama Faktörleri çalışmamızdan elde edilen veriler doğrultusunda, site dışı SEO ile ilgili faktörlerin sıralamadaki önem ağırlığının %50'sinden daha fazlasını taşıdığını göstermektedir.

Bağlantılar ve site dışı SEO

Geri bağlantı oluşturmak, Site dışı SEO'nun kalbinde yer alır. Arama motorları, bağlantılı içeriğin kalitesinin göstergeleri olarak geri bağlantıları kullanır, bu nedenle çok sayıda yüksek değerli geri bağlantıya sahip bir site, genellikle daha az geri bağlantıya sahip, ama Site içi SEO’da eşit bir siteden daha iyi sıralama konumuna sahip olur. Üç ana bağlantı türü vardır : doğal bağlantılar, manuel olarak oluşturulmuş bağlantılar veya kendi kendine oluşturulan bağlantılar. Doğal bağlantılar, bir sayfa sahibi tarafından herhangi bir işlem yapılmadan editöryal olarak verilir.

Örneğin, bir gönderiye en sevdikleri ürünü kitlesine işaret eden bir bağlantı ekleyen bir blog sahibi tarafından verilmesi, doğal bir bağlantıdır. Manuel olarak oluşturulmuş bağlantılar, bilinci olarak bağlantı oluşturma faaliyetleri yoluyla elde edilir. Bu, müşterilerin web sitenize bağlanmasını sağlamak veya site ve/veya sayfa sahiplerinden içeriğinizi paylaşmalarını istemek gibi bir konudur.

 

site dışı seo nedir dış seo nasıl yapılır

Kendi kendine oluşturulan bağlantılar , çevrimiçi bir dizine, foruma, blog yorum imzasına veya optimize edilmiş bağlantı metni içeren bir basın bültenine geri bağlantı ekleme gibi uygulamalarla oluşturulur. Kendi oluşturduğunuz bazı bağlantı kurma taktikleri, siyah şapka SEO'ya yönelir ve arama motorları kaşlarını çatar, bu yüzden burada çok dikkatle ilerlemeniz önemlidir. Bağlantıların nasıl elde edildiğine bakılmaksızın, SEO çalışmasına en büyük katkıyı sunanlar genellikle en kaliteli bağlantı portföyü olandır. Dış bağlantılarda olumlu katkıda bulunan birçok sinyal vardır, örneğin:

 • Bağlantı veren sitenin popülerliği
 • Bağlantı veren sitenin konusunun, bağlantı verilen siteyle ne kadar ilgili olduğu çok önemlidir.
 • Bağlantının "güncelliği"
 • Bağlantı veren sitede kullanılan bağlantı metni
 • Bağlantı veren sitenin güvenilirliği
 • Bağlantı sayfasındaki diğer bağlantıların sayısı
 • Bağlantı alan adının ve sayfanın puanı
 • Stratejik olarak bağlantılar oluşturun

Bağlantıyla ilgili olmayan site dışı SEO nedir?

 • Harici web sitelerinden bağlantı kazanmak en yaygın olarak uygulanan Site Dışı SEO stratejisi olsa da, a) kendi web sitenizin dışında gerçekleşen ve b) arama sıralama konumunuzu iyileştirmeye yardımcı olan hemen hemen tüm etkinlikler "Site Dışı SEO" olarak düşünülebilir. "
 • Site dışı SEO içeriği:
 • Sosyal medya pazarlamacı
 • Blog yazıları
 • Bağlantılı ve bağlantısız marka paylaşımları
 • İçerik pazarlama
 • Ads Reklamları
 • Basın bülteni dağıtımı
 • PR Çalışması

Bunlarla birlikte, bu etkinliklerin her birinin etkili olacağını, internet’te herhangi bir yerde, marka isminizin geçmesi arama motorları gözünde marka isminizin önemini yükseltmektedir - bir platformda, markanız veya web sitenizden bahsedilmesi veya bir içerikte markanızın geçmesi çok önemli olacaktır. Bu nedenle, gerçekten "bağlantıyla ilgili olmayan" site dışı SEO kavramı vardır, sıralama etki oranı düşük olsada uygulanması faydalı olacaktır!
Yerel Site dışı SEO hakkında bir not:
Site dışı SEO, insan davranışına dayanır (yani, insanların yalnızca beğendikleri içeriğe atıfta bulunması ve bunları paylaşması). Bu, hem organik hem de yerel SEO için geçerlidir. Gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletmede bile, yüksek kaliteli ürünler, mevcut müşterilerden çok sayıda ağızdan ağıza tavsiyeler alıyor - Site Dışı SEO'nun yüz yüze eşdeğeri.

Site dışı SEO nasıl yapılır?
Yüksek düzeyde, bir web sitesinin "Site Dışı SEO'sunu" geliştirmek, arama motorunu ve bir sitenin kalitesine ilişkin kullanıcı algısını iyileştirmeyi içerir. Bu, diğer sitelerden (özellikle saygın ve güvenilir olanlardan ), bağlantılı ve bağlantısız olarak markanızdan bahsedilmesi, içeriğinizin paylaşımları ve kendi web sitenizin dışındaki kaynaklardan "güven oyları" alınmasıyla gerçekleşir.

BENZER İÇERİKLER